ZAMĚSTNANCI/OSVČ – NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI STANOVENÍ ČISTÉHO PŘÍJMU RODIČŮ – Cestovní náhrady část třetí

3) CESTOVNÍ NÁHRADY (stravné)

Cestovní náhrady v podobě stravného na tuzemských i zahraničních pracovních cestách jsou někdy rodiči započítávány do jeho čistého příjmu pro výpočet výživného. Čímž se mu zvyšuje čistý měsíční disponibilní příjem. Ne vždy však lze stravné posuzovat jako příjem zvyšující majetkovou hodnotu rodiče.

Pro princip výpočtu a stanovení náhrady zvýšených stravovacích výdajů uvádíme následující příklad:

Zaměstnance je svým zaměstnavatelem vyslán na tuzemskou pracovní cestu trvající 20 hod. Dle zákoníku práce mu tímto náleží stravné, dle směrnice zaměstnavatele, nejčastěji ve výši 132 Kč. Pokud však bylo dotyčnému poskytnuto jídlo v podobě snídaně, oběda či večeře, je třeba náhradu krátit. V případě, že zaměstnanci jsou bezplatně poskytnuty všechny tři jídla má v našem případě nárok na náhradu zvýšených stravovacích výdajů ve výši 33 Kč. Ale ani tyto prostředky nelze považovat jako příjem dotyčného.

Obdobně se postupuje v případě zahraniční pracovní cesty, kdy zaměstnanci přísluší zahraniční stravné v zahraniční měně a celkově v poměrně vysoké výši. Náhrada v podobě stravného se tak může například v případě pendlařů, prodejců a řidičů z povolání, jevit vedle mzdy svým objemem jako další zdroj příjmů. Zde je však nutno upozornit, že ne vždy lze k těmto financím takto přistupovat, přestože v některých případech se o příjem dotyčného jednat může.

Jak se bránit v případě, že toto ale není Váš případ a kde hledat pomoc?

  1. www.vyzivne.com
  2. Článek „Příjem, který není předmětem daně z příjmů, z pohledu soudu při stanovování čistého příjmu pro výpočet výživného“ v odborném časopisu Právo a rodina 7/2017

One thought on “ZAMĚSTNANCI/OSVČ – NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI STANOVENÍ ČISTÉHO PŘÍJMU RODIČŮ – Cestovní náhrady část třetí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *