Ochránce lidský práv se vyjadřuje k projektu Reverzní výživné

Reverzní výživné lze úzce označit jako diskriminaci, krácení v právu a krácení na výživném, kdy legislativa v krajních případech zajišťuje jedněm dětem speciální ochranu na úkor ostatních.

 

Pro tuto “diskriminaci” má iniciativa Reverzní výživné jasná a jednoduchá řešení, která by de facto pomohla dětem neztratit jednoho rodiče, neeskalovala by problémy mezi rodiči a hlavně by měla pozitivní vliv na rodinné finance. Ty by tak již nebyly vynakládány na úhradu konzultací, nákladů právního zastoupení, úhradu nákladů exekutorů či jejich odměnu. Celou situaci a nepohodu v rodině by vyřešila metodika, minimální úprava legislativy, specializace soudců a odbornost OSPODů.

Jak se snaží pomoci a kde shledává problém obhájce lidských práv?

Co je diskriminace? Veřejný ochránce práv působí v oblasti naplňování práva na rovné zacházení a ochrany před diskriminací. V této souvislosti je třeba říci, že diskriminace je právem vymezený pojem. Není to tudíž jakékoliv nespravedlivé rozlišování mezi lidmi, ale jen takové rozlišení, které vymezuje zákon. Diskriminace je podle zákona takové znevýhodnění, které je založeno na zakázaném důvodu a zároveň se odehrává v oblasti právních vztahů, kde je to zakázáno.

tabulka2

 

 

 

 

 

 

 

Tímto de facto bylo objasněno, že se nejedná o diskriminace. Dále pak iniciativa Reverzní výživné byla odkázána na poslance a senátory. Ochránce lidských práv tímto neshledává v současném nastavení společnosti ve věci vyživovací povinnosti žádný závažnější problém.

Kompletní vyjádření ochránce lidských práv naleznete zde

Obecný pojem diskriminace z pohledu veřejného ochránce práv naleznete zde

One thought on “Ochránce lidský práv se vyjadřuje k projektu Reverzní výživné

  1. Nikdo Vám nepomůže když necpete do právníků peníze. U soudu Vám za odměnu ještě přisolí a platíte na dávno dospělou rádoby dceru z manželova prvního manželství a na další společné dítě Vám nezbývají prostředky a madam předkládá každých půl roku potvrzení o studiu na nějaké škole ze které jí vždycky v pololetí vyhodí. No co? Jde na jinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *