Možnosti snížení výživného při změně poměrů povinného rodiče – návod

Nejlepší je se domluvit, ne vždy to ale jde. Rodič povinný tak má při změně poměrů a majetkových možností před sebou v případě neochoty se domluvit s rodičem oprávněným či svým potomkem často poměrně dlouhou soudní martýrii. Jeho možnosti právní jistoty platby výživného jsou jen při platbě výživného v plné výši. Jakékoliv snížení v průběhu vystavuje povinného rodiče riziku exekuce a trestního stíhání. Původní rozhodnutí o výživném lze totiž změnit jedině novým rozhodnutím. Je však pár možností, který povinný rodič v takovéto situaci může využít.

Předběžné opatření nebo odklad výkonu posledního rozhodnutí

Rodič povinný se často snaží tuto situaci řešit návrhem na předběžné opatření, které se k řešení přímo nabízí. Tento postup však není dle názoru soudních stolic správný. Správným řešením by mělo být podání návrhu na odklad výkonu posledního rozhodnutí o výživném dle § 266 odst. 1 občanského soudního řádu, přičemž odůvodnění návrhu je fakticky stejné (ztráta schopnosti se podílet na výživě dítěte z důvodu snížení příjmu, ztráty zaměstnání, nemoci, přibytí další vyživovací povinnosti atd.). Mezi předběžným opatřením a návrhem na odklad výkonu rozhodnutí je však jeden velký rozdíl. Návrh na odklad výkonu rozhodnutí nemá žádnou časovou lhůtu, ve které by soud o návrhu musela rozhodnout. S podáním návrhu na odklad výkonu rozhodnutí tedy moc neotálejte.

Více informací najdete zde: http://www.adikia.cz/news/jak-postupovat-pri-snizeni-ci-ztrate-prijmu-aby-do-nove-upravy-vyzivneho-nedochazelo-k-navysovani-dluhu-na-vyzivnem-exekucnimu-ozebracovani-a-trestne-pravni-sikane-vyzivou-povinneho-rodice-/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *