Macechy. Mrchy nebo oběti?

Rádi bychom upozornili na nově vznikající projekt Třetí rodič a článek „Macechy. Mrchy nebo oběti?“ z MF Dnes, který naleznete zde: (https://www.pressreader.com/czech-republic/mf-dnes/20180222/282419874733943)

Třetí rodiče se snaží podpořit Macechy v nelehkém úkolu péče o nevlastní děti, a to jak nezletilé, tak zletilé, respektive dospělé. Pravděpodobnost, že se totiž stane žena během svého života macechou, je v dnešní době velmi vysoká. Třetí rodič tak palčivě volá po rehabilitaci zastaralého povědomí o macechách, které si mohly dovolit poslat nevlastní dítě v zimě pro jahody, nebo do lesa umřít hlady. Dnešní macecha si toto dovolit nemůže. Dnešní macecha si totiž nemůže dovolit téměř nic.

To, čím se však článek ani projekt nezabývá, je finanční stránka. Proto nám dovolte připomenou fakta i z tohoto úhlu pohledu. Macecha ze svého příjmu ukrajuje nemalý díl na péči o své nevlastní děti, a to přímo při péči o děti (nebo styku), tak i nepřímo. Soud při stanovování výživného zkoumá její příjem vždy, zatím co příjem partnera matky, tj. otčíma, ne. Proč? Protože děti bývají zpravidla soudem svěřovány do péče matek a výživné je stanovováno otci. Pokud otec tvoří domácnost s dalšími osobami, zvyšují tyto osoby otcovu životní úroveň. Dále je to právě macecha, která se stává samoživitelem svých dětí, a to i přes to, že otec má příjem. Ten je však vyčerpán po odečtení výživného, nákladů na dopravu dětí k němu, nákladů na styk (péči v době styku) a nákladů na zjištění jeho příjmu (doprava do práce, oblečení, oběd, udržení kvalifikace), aj. Není tedy výjimkou, že ani u rodiče s nadprůměrným příjmem nezbývá na další děti počaté s macechou téměř nic, pokud si to matka dětí tak přeje a žádá a bojuje za nadstandardně vysoké výživné. S odpočinkem to macecha taky nemá jednoduché. Zejména má-li další děti. Ty, pokud jsou společné, má u sebe vždy a k tomu ji přibývají děti partnera. Takže je to právě macecha, co nemá volno nikdy, pokud chce nebo má mimo nevlastních dětí i děti své. Je však třeba upozornit, že být macechou je dobrovolné rozhodnutí macechy. Proto je třeba svou úlohu přijmout takovou, jaká je. Na pozdější lamentace se totiž nebere zřetel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *