Exekuce na výživné – do soudní praxe nyní zasáhl Ústavní soud

Téma exekuce na výživné v době soudního sporu o snížení výživného a odměny exekutora z pětinásobku ročního výživného je jedním z hlavních bodů iniciativy Reverzní výživné. Výživné jde zvýšit poměrně snadno, rychle a se zpětnou účinností až 3 roky. Snížit výživné je však problém téměř vždy. Účinně se u soudu bránit tak stojí nemalé peníze. „Právo patřím bdělým“ (Vigilantibus iura scripta sunt), přesto finance, čas a energii dojít až k Ústavnímu soudu má jen velmi nepatrné část účastníků opatrovnických sporů. Iniciativu Reverzní výživné oslovilo několik rodičů se stejným problémem v okamžiku, kdy se již aktivně bránit rozhodnutí nešlo. Těmto rodičům a rodinám se exekuci a její nepřiměřené náklady zvrátit nepodařilo, částky museli uhradit, s dětmi omezili pro nedostatek finančních prostředků kontakt a vše mělo vliv i na jejich tehdejší partnerský život. Toto vše v nejlepším zájmu dítěte však velmi pravděpodobně nebylo.

Aktuálním nálezem spis. zn. III. ÚS 1253/17, ze dne 29. 8. 2017 Ústavního soudu se snad již definitivně mění současná soudní praxe co se odměny exekutora týče, samotný fakt exekuce k vymožení maxima možného, než se výživné sníží, však nález bohužel neřeší. V článku „Na nákladech exekuce měl zaplatit více, než činil samotný dluh na výživném“ je detailně celý případ rozebrán.

https://www.mesec.cz/clanky/na-nakladech-exekuce-mel-zaplatit-vice-nez-cinil-samotny-dluh-na-vyzivnem/?ref=strossle

One thought on “Exekuce na výživné – do soudní praxe nyní zasáhl Ústavní soud

  1. Nevim kdy se neco uz zmeni,pokud neplatic vyzivneho pracuje na cerno,neni ofico zamestnan,je nemajetny a neustale unika jak si stat od nej tu rezervni vyzivu vymuze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *