Branky, body, kokoti: novinka se starými předsudky na Blesk.cz

[TABS_R id=1125]

Přestože jde o relaci již podle názvu  provokativní, v souvislosti s iniciativou Reverzní výživné bychom rádi upozornili na předsudky ohledně postavení žen a mužů v partnerských vztazích, které pořad utvrzuje.

Ženy, zejména matky s malými dětmi, jsou v prvních dílech pořadu opakovaně vykreslovány jako oběti mužů. Je však pominuta problematika rozdělení péče o děti, kdy právě muži od rozvodových stání mnohdy odchází jen s těžce vymahatelným právem na styk s vlastním dítětem. Povinnost dlouhodobě platit výživné přesahující spravedlivý podíl na péči je bohužel také pravidlem.

Stereotyp, který rozvedené nebo svobodné ženy a matky představuje jako oběti mužů, je rovněž ponižující pro muže, kterým záleží na dětech a jejich partnerkách. Prezentovaný stereotyp je ale taky škodlivý  pro ženy, ve kterých vzbuzuje představu, že nenesou ekonomickou zodpovědnost za dítě, ani osobní zodpovědnost za vztah, vlastní sexuální život nebo rozvodovou situaci. Snad i proto některé ženy po rozvodu jen těžko hledají vůli postavit se na vlastní nohy a přát vlastnímu dítěti  krásný vztah s druhým rodičem. Stále to jsou totiž ženy, které jsou rozhodnutím soudu nejčastěji (cca 90 %) pověřeny péčí o společného potomka, přestože druhý rodiči žádá o střídavou péči či asymetrickou střídavou péči. Za upozorňování na genderové rozdíly a předsudky v dnešní společnosti nelze než poděkovat. Pořad Branky, body, kokoti ale zatím v podstatném ohledu zůstává u slepého opakování předsudků.

https://tv.prozeny.blesk.cz/video/4965818/branky-body-kokoti-smesne-alimenty-zadne-skolky-a-mene-penez.html

https://video.aktualne.cz/dvtv/branky-body-kokoti-je-to-misty-velka-nadsazka-jsem-pro-kazdo/r~75ffd8da5d2b11e88183ac1f6b220ee8/?redirected=1527499427

One thought on “Branky, body, kokoti: novinka se starými předsudky na Blesk.cz

  1. Nepoužívejme termíny a slovník, ktorý nám vnucujú nenápadne nepriatelia evolúcie ľudstva. Napríklad zavádzanie pojmu “partnerstvo muža a ženy” je úmyselná totálna dehonestácia muža a ženy. Muž a žena nie sú hráči mariášu, kde sú si jednotlivý hráči partneri, ktorí sa zídu a rozídu. Vzťah muža a ženy nemôže byť rovnaký ako pri mariáši, ale má inú úlohu a poslanie, na ktorého kvalite stojí štát, civilizácia a ľudstvo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *