Specializovaní soudci chybějí

Reverzní výživné ve své studii zaslané desítkám poslanců a senátorů upozorňuje na absenci

  1. povinnosti specializace soudců na rodinné právo,
  2. možnosti využití konzultací s odborným personálem – soudci tak nemohou v reálném čase získat konzultaci v daňové, psychologické nebo psychiatrické oblasti (namísto toho dochází často až nadužívání znaleckých posudků),
  3. dostatečná odbornost soudců v daňové, psychologické a psychiatrické oblasti, kterou pro výkon funkce soudce rodinného práva vedle nezbytné právní erudice rovněž pravidelně potřebují.

Dnes na tyto problémy již upozorňují všechny média. Spor o děti se přesouvá k soudu více než kdy dříve.

Specializovaní soudci chybějí

Sešli se tam v rámci semináře na téma „Justice vstřícná k dětem“ a hledali způsoby, jak dát větší vážnost agendě rodinné soudnictví, jak motivovat soudce, aby se věnovali rodinnému právu – kterému chybí prestiž i kvalitní personál. Soudců specializujících se na rodinné právo, kteří by byli odborníky na pře o děti a jejich péči, je žalostně málo. A z toho vyplývá řada problémů, které narůstají.

Že situace je čím dál horší upozornila prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Od platnosti nového občanského zákoníku počet případů vzrostl o třicet procent. Ovšem správy soudců na to nezareagovaly odpovídajícím způsobem. Opatrovnické úseky potřebují nutně personálně doplnit,“ varovala.

Jak dodala, už z minulosti se táhne se specializací na rodinné právo pověst popelky, která není dost prestižní a navíc na rozhodování je velmi nepříjemná.

Přestože jich je málo, jednají soudci v případech, v nichž zakážou styk s rodičem, na něhož je dítě zvyklé, a pošlou dítě do ústavu, podle soudců vyšších šarží správně. Výsledky takového rozhodnutí mohou mít traumatizující a nevratné následky na vývoj dítěte, jak upozorňují lékaři a psychologové, ale takových případů je podle Šabatové pár.

„Za poslední dobu jsme takovýchto dramatických případů řešili pět, maximálně šest,“ dodala ombudsmanka s tím, že je rovněž přesvědčena, že i když je odebrání dítěte vlastním rodičům, když o něj oba stojí, poslední možností, vede rychle k nápravě poměrů.

https://www.novinky.cz/domaci/418093-boje-o-deti-se-presunuly-k-soudum.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *