PRÁVO JE JEN NÁSTROJ K ŘEŠENÍ SPORŮ, SPRAVEDLNOSTI SE JÍM DOSÁHNOUT NEDÁ

Spory, které vedeme, nás mohou značně vysilovat. A to nejen finančně, ale i psychicky. Demotivace a únava ze sporu mají přímý dopad na naši ekonomickou aktivitu. Pokud jsme zaměstnanci, můžeme se krátkodobě „vymluvit“ na obtížnou životní fázi. Spor však může trvat i roky a nabírat na intenzitě. To jsme pak jako zaměstnanci nezaměstnatelní, pokud tedy nejsme super profesionálové a problémy rodinného typu do práce nebereme. Pokud jsme OSVČ, tak naše ekonomická aktivita zaznamenává v období sporu mnohdy až dramatický pokles našeho příjmu. Ten však býváme schopni vyhodnotit až po uplynutí několika měsíců. Při srovnání fakturací v jednotlivých letech, pokud za nás práci neodvádí naši zaměstnanci, tak zaznamenáváme propady, které mohou být označeny za „účelové“. Toto všechno má zásadní vliv na naši životní úroveň i možnosti a schopnosti se starat o potomka či platit výživné stanovené soudem mnohdy z příjmů před touto událostí.

Rádi bychom proto připomněli následující fakt. Pokud si přejete zachovat stejnou životní úroveň (množství finančních prostředků, volného času, dovolených, majetku), nerozcházejte se a bojujte za udržení vztahu. Pokud si přejete rozchod s co nejmenšími dopady do vašich životů a životní úrovně, DOHODNĚTE SE. Pokud však dohoda není možná, nezoufejte, ne vždy je daný čas pro dohodu vhodný. Zkuste však o dohodu usilovat, pracovat na sobě, na zlepšení situace a později opět zkuste dohodu navrhnout. Proč?

Protože je také důležité si připomenout, že „právo je jen nástroj k řešení sporů, spravedlnosti se jím dosáhnout nedá“, což říká soudkyně Ústavního soudu paní doktorka Šimáčková v zajímavém rozhovoru pro hospodářské noviny zde: https://archiv.ihned.cz/c1-66043430-svoboda-je-take-pro-ty-druhe-rika-ustavni-soudkyne-simackova-veci-vidi-casto-jinak-nez-jeji-kolegove

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *